Ars Terapeutica 2015
Dovolte nám, abychom Vás jménem
Mezinárodní asociace uměleckých terapií,
která vznikla s cílem podpory uměleckých terapií v České republice a jménem
- instituce akreditované MŠMT zaměřené na vzdělávání v oblasti uměleckých terapií,
pozvali na náš 5. ročník Mezinárodní konference 2015.


"ARS TERAPEUTICA 2015"
Datum konání: 10. 10. 2015
Místo konání: CARITAS - Vyšší odborná škola sociální Olomouc
Křižkovského 6, 772 00 Olomouc - odkaz zde
Lektorský tým:

Mgr. Niek Ghekiere (Belgie)
Tanečně - pohybová terapie / Autentický pohyb (odkaz zde)
Světově uznávaný tanečně - pohybový terapeut z Belgie. Prezident Belgické asociace tanečně - pobyvé terapie a ředitel velkého terapeutického centra Agape, které se zaměřuje na studium i výzkumnou část v oblasti tanečně - pohybové terapie (autentický pohyb).
Přednáška a workshop: Výzkum tanečně pohybové terapie jako metody prevence deprese, výsledky a doporučení.

Mgr. Helga Neira (Rakousko)
Muzikoterapie / Hudební výchova pro žáky s handicapem

Mgr. Marie Beníčková, Ph.D.
Muzikoterapie (odkaz zde)
Spoluzakladatelka a ředitelka terapeutické školy Akademie Alternativa s.r.o., vedoucí pracovní skupiny pro vznik povolání muzikoterapeut a arteterapeut, jednatelka za ČR (MAUT) v WFMT (Světová federace muzikoterapie), předsedkyně České hudební společnosti - Společnosti pro hudební terapii (ČHS - SPHT) a prezidentka Generálního výboru MAUT – Mezinárodní asociace uměleckých terapií.
Téma: Jak pomoci bez moci z bezmoci
Přednáška: Přednáška seznámí se základními principy muzikoterapeutické intervence a Metodikou muzikoterapeutické intervence, kterou dnes terapeuté u nás i v zahraničí využívají v praxi jako stěžejní opěrný bod své praxe.
Worshop: Workshop bude tematicky navazovat na přednášku a frekventanty prakticky seznámí s možnostmi muzikoterapeutické intervence v rámci dané metodiky. (Práce s vlastním tělem, dechem, hlasem, hudebními nástroji)
Mgr. Petr Exler, Ph.D.
Arteterapie a artefiletika (odkaz zde)
Vysokoškolský pedagog na výtvarné katedře UPOL, lektor arteterapeutických a artefiletických seminářů a workshopů. Výtvarník a člen Unie výtvarných umělců Olomoucka, člen české sekce INSEA a člen výtvarné sekce ÚUR ZUŠ při MŠ MT Praha.
Téma workshopu:
Výtvarné umění jako terapeutický prostředek, který může zprostředkovat a rozvíjet sebepoznávací procesy. Účastníci si prožijí aktivizující činnosti v Muzeu umění v Olomouci.

doc. PaedDr. Marie Blahutková, Ph.D
Taneční terapie a psychomotorika (odkaz zde)
Psycholog, vysokoškolský pedagog, místopředseda Asociace psychologů sportu ČR, člen FEPSACU - Evropská asociace psychologů sportu, člen České kinantropologické společnosti, člen Asociace psychologů sportu ČR, psycholog u profesionálních sportovců a dlouholetý lektor seminářů v oblasti psychologie, sportovní gymnastiky, psychomotoriky, taneční terapie atd.
,
Přednáška: Taneční terapie a kvalita života
Péče o zdraví formou pohybových aktivit je součástí kvality života každého z nás. Pro zvolení optimální formy musíme vždy vycházet z aktuálního psychosomatického stavu člověka a v případě potřeby využít terapeutické přístupy. V poslední době právě těch, kteří terapeutické přístupy potřebují, rychle přibývá, proto musí terapeut hledat takové prostředky, aby dokázal využít ve své práci to, co bude klientovi nejvíce vyhovovat. V příspěvku se zaměřujeme na význam pohybu pro zdraví, které vede k naplnění bio-psycho-socio-spirituální rovnováhy, a představujeme projekt tohoto působení v praktických přístupech. Vědecké výzkumy v oblasti péče o zdraví klientů se touto problematikou v ČR příliš nezabývají, proto bychom rádi představili možnosti využití taneční terapie i ve vědeckých přístupech v péči o zdraví a o kvalitu života.
Workshop: Tanec v psychomotorických přístupech
Hudba a tanec mohou pozitivně přispívat k prožívání osobnosti, zejména u pacientů s kinezioterapeutickými potřebami. Psychomotorická terapie se velmi rychle rozvíjí a získává si stále vyšší pozici nejen v terapeutických přístupech, ale i v práci s běžnou populací. Má poměrně velké zastoupení v práci u pracovníků pomáhajících profesí. Společné setkání se zaměří na chodidlovou gymnastiku, healing jógu a cvičení s netradičním materiálem, které vedou zejména k pozitivnímu prožívání a přispívají k rozvoji osobnosti člověka. Prostřednictvím prožitku, umožní klient vypovídat terapeutovi o svých pocitech a prožívání a působí na rozvoj neverbální komunikace ve vztahu klient – terapeut.

Mgr. Petr Škranc
Muzikoterapie (odkaz zde)
Muzikoterapeut a speciální pedagog s mnoholetou praxí v denním stacioánří pro klienty s mentálním a fyzickým postižením, předseda Asociace muzikoterapie ČR / MAUT - Mezinárodní asociace uměleckých terapií.
Přednáška: Muzikoterapie seniorů
Přednáška seznámí účastníky konference s využitím muzikoterapie u seniorů. Nebudou chybět příklady z praxe a zmínka o využití reminiscenční (vzpomínkové) terapie při muzikoterapeutické práci se seniory.
Workshop:
Workshop účastníky seznámí s konkrétními postupy v muzikoterapii seniorů (práce se vzpomínkami, hudebními nástroji a písněmi různých žánrů).

Mgr. Tomáš Beníček
Arteterapie (odkaz zde)
Spoluzakladatel a jednatel terapeutické školy Akademie Alternativa s.r.o., člen pracovní skupiny pro vznik povolání arteterapeut (NSP II.) a viceprezident Generálního výboru MAUT – Mezinárodní asociace uměleckých terapií. Speciální pedagog a arteterapeut s přesahem do tanečně - pohybové terapie.
Téma workshopu:
Skupinová arteterapie - skupinová práce zaměřená na základní znaky v arteterapeutické diagnostice. Ukázka úvodní práce se skupinou a příklady z praxe.
Mgr. Josef Zajíček
Dramaterapie, Divadlo Terapie a moderátor (odkaz zde)
Dramaterapeut, dlouholetý vychovatel, předseda Dramaterapeutické asociace v MAUTu a zakladatel dvou divadelních skupin (Improvizační divadlo Útulek - 1999 a Divadlo Terapie - 2012) z Brna.
Divadlo Terapie a workshop:
"Znamení gest"- energie v pohybu. Dramaterapeutické cvičení dialogického jednání v zrcadle a improvizaci.
Mgr. Eva Hegarová
Arteterapie (odkaz zde)
Dr. Barbora Bartecká
Muzikoterapie a indická hudba (odkaz zde)
Umělecký terapeut se zaměřením na muzikoterapii, lektorka tanečních dílen a pohybového divadla. Učitel klasické hudby a zakladatelka umělecko - terapeutického centra Dotkni se hudby.
Téma: Muzikoterapie a indická hudba
Jaké je základní tajemství indických stupnic a pravidla jejich užívání? Na podvečerní přednášce se dozvíte (a poslechnete) nejen o stupnicích v indickém ladění, ale také to, které nástroje umožňují takto hrát a jak lze v muzikoterapii využívat přirozené intervaly a ladění indické rágy.
Workshop / Tanečně - pohybová dílna:
Tématem workshopu bude improvizace pomocí tenze / uvolněním těla a jejich odezvou na tělesné i mentální úrovni. Zaměříme se na prožitek a zkušenost jednotlivce, ale také práci s tanečním partnerem na toto téma.

Elena Schmutzová
Pohybová terapie (odkaz zde)
Pohybová terapeutka, předsedkyně Tanečně - pohybové asociace v MAUTu, lektorka lidových tanců na ZUŠ a Eurytmie ve waldorfských školách ze Žiliny. Absolventka několika významných evropských škol a studentka dalšího výcviku ve Švýcarku zaměřeného na pohybovou terapii. Umělecká vedoucí několika tanečních souborů v ČR i SR.
Workshop: Aj v tichu je pohyb - ako vnímajú svet nepočujúci
Vnímanie pohybov v prírode i v našich dušiach v tichu sveta nepočujúcich, práca s pohybom v nás i okolo nás zážitkovou formou s pomocou giest pohybového umenia eurytmia.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Interaktivní divadlo Jójo s pohádkou "Mášenka a medvědi" (odkaz zde)
Divadlo Jójo je cestovní, interaktivně zaměřené divadlo. Jako dětská hračka jojo se vrací tam a zpět, tak i naše divadlo se po dvouměsíčních intervalech vrací za dětským divákem do školek, škol, spec.škol, dětských center, denních stacionářů, na dětská nemocniční oddělení pokaždé s nově připraveným programem.
FILM: Mafie v Brně II
Film (ne) herců s mentálním a kombinovaným postižením ze Sdružení Veleta Brno, pojednává o "Těžkém životě mafiánského bosse.
Stručný příběh filmu: Bude mafiánský boss dopaden nebo všechny zničí? A jak to skončí mezi řidičem Antoniem a kurýrkou z Ruska?
Uvidíte v našem filmu.
PREZENTACE: Montessori - pedagogické principy
Gabriela Sabolová a Michaela Willheimová
20 min. video a informační stánek

08:30 - ranní společné probuzení s pohybem Tai chi
Na místě bude i Rostislav Žďárský se svými hudebními nástroji.

"Ars Terapeutica 2014"
Štítky
- diplomovaný terapeut
- Federace
- Asociace arteterapie
- Dramaterapeutická asociace
- Asociace tanečně – pohybové terapie
- Rudolf Laban
- Isadora Duncan
- Loie Fuller
- stres
- Podmínky kurzu „Uvolnění stresu skrze tělo a pohyb“
- Vzdělávání
- Přihláška
- Reflexe
- workshop
- konference
- DT
- časopis
- Marie Beníčková
- Tomáš Beníček
- Eva Hegarová
- Petr Škranc
- Martina Kulašová
- média
- Asociace muzikoterapie
- Uvolnění