Cíle asociace
Cíl činnosti:
A. Prvořadým cílem činnosti sekce muzikoterapie je hájit a prosazovat oprávněné profesní zájmy svých členů, koordinovat jejich činnost a v etické rovině korigovat výkon muzikoterapeutické praxe. Za tím účelem sekce muzikoterapie zejména:
- Jedná jménem svých členů s orgány státní správy, spolupůsobí v legislativních procesech, vyřizuje základní organizační otázky apod., to vše tak, aby postavení muzikoterapeutů bylo společensky důstojné a relevantní srovnatelným odbornostem. Snaží se prosadit možnost terapeutů spolupracovat s ostatními odborníky a mít možnost nahlédnout do diagnostických závěrů jednotlivých odborníků, týkajících se klienta, kterého mají ve své péči. Nastavit možnost ucelené rehabilitace.
- Aktivně spolupůsobí při vytváření takového stavu, aby muzikoterapie byla vykonávána osobami k tomu odborně i morálně způsobilými. Způsobilost k výkonu bude průběžně kontrolována, začínajícím členům bude nabídnuta možnost supervize v zařízeních, po domluvě s vedením jednotlivých zařízení.
- Vytváří podmínky ke stálému zvyšování odbornosti svých členů, zpracovává zásadní koncepční a metodickou problematiku. Ve spolupráci s Akademií Alternativa umožňuje muzikoterapeutům další možnosti sebevzdělávání v navazujících oborech, rozšiřujících erudovanost muzikoterapeuta.
- Navenek zajišťuje šíření takové osvěty, aby byla zajištěna náležitá komunikace s veřejností při vymezení specifik a společenského poslání muzikoterapie, která je u nás ještě stále v začátcícha její prosazení v legislativě nás ještě čeká.
- Pořádá odborné konference, kde umožňuje veřejnosti seznámení s problematikou nejen muzikoterapie ale všech uměleckých terapií.
- Zastřešuje jednotlivé terapeuty v praxi, s tím, že prověřuje jejich činnost v rámci etického kodexu + příp.i v rámci dalších relevantních dokumentů, vymezujících práva a povinnosti muzikoterapeuta.
- Ve spolupráci s Akademií Alternativa provádí lektorskou činnost na podporu osvěty a zvýšení zájmu o tuto problematiku, s možností doporučení dalšího rozšíření znalostí o tomto oboru na půdě Akademie Alternativa.
- V časopise MAUT má možnost pomocí článků a příspěvků redaktorů, odborníků i studentů Akademie Alternativa rozšiřovat náhled na problematiku muzikoterapie.
- Další možností je pomocí webových stránek MAUTu dát vědět o aktivitách sekce muzikoterapie.
- Navazuje spolupráci s ostatními sekcemi muzikoterapie nejen v naší republice, ale i v Evropě.
- Bere na vědomí stanovy nejen MAUTu, ale i EMTC (Evropské konference muzikoterapie, kde je MAUT řádným členem od 14.11.2OO9.)